Naslovna Vesti Održan humanitarni Eko vašar u Čajetini. Veliki broj posetilaca i sjajna atmosfera...

Održan humanitarni Eko vašar u Čajetini. Veliki broj posetilaca i sjajna atmosfera (FOTO)

0
Foto: Facebook - Dimitrije Tucović

Ovog prolećnog, prepodnevnog 14. juna glavna ulica u Čajetini beše skoro prazna, jer su se i mladi, i stari, okupili u Velikom parku na Eko- vašaru koji već sedam godina unazad organizuje Eko – škola „Dimitrije Tucović“.

Već na početku šetališne staze u Velikom parku nailazimo na gužvu, osluškujemo veselu graju koja stiže sa mnogobrojnih štandova na kojima deca iz OŠ „Dimitrije Tucović“ , sa drugarima koji su im se pridružili iz matičnih škola iz Sirogojna i Mačkata, nude i prodaju svoje rukotvorine načinjene od recikliranih i prirodnih materijala. Prvi štand pripada korisnicima Dnevnog boravka za decu sa posebnim potrebama „Zračak“. O njima zdušno brinu zaposleni u ovom dnevnom boravku, a defektolog Željana Jakšić nam priča koliko su se pripremali za ovaj događaj svi „zračkovci“.

„Oni su se na kreativnim radionicama pripremali već duži period. Pravili su ukrasne vaze i cveće, ukrasne kutije od različitih materijala – plastike i slično, koji se mogu reciklirati. Crtali smo i ukrašavali slike. Zajedno smo sve radili sa učenicima – volonterima iz čajetinske škole. Već za ovih četrdesetak minuta kako je počeo vašar, prodali smo skoro polovinu proizvoda. Nadamo se da ćemo prodati sve što smo doneli, a novac ćemo iskoristiti za materijal za rad koji nam je potrebno,“ kaže Željana.

Na sledećem štandu učenice sedmog razreda, Radojka Luković i Tijana Lazović, sa svojim drugarima nude šarenilo rukotvorina.
„Ovo smo pravili na likovnom, a učestvovalo je dosta dece, od petog do osmog razreda. Pravili smo ukrase od puževih kućica, bojili teglice, pravili sveščice od papira i drvenih korica…“
„Sviđa nam se što se ovo pravi od prirodnih materijala, i može se reciklirati. Na taj način pomažemo i našoj planeti. Novac će se iskoristiti za realizaciju đačke ekskurzije,“kazuju one.

U susret nam ide dečačić, nudeći glinene posude za razne namene.
„Ja sam Dimitrije Virić iz OŠ „Dimitrije Tucović“. Ovo su radovi koje smo uglavnom sami pravili. Mi nudimo, a ljudi kupuju. Sviđa mi se vašar jer baš ima zanimljivih stvari koje su se deca potrudila da naprave.“

U gužvi prolaznika, pronalazimo i koordinatorku Eko- škole, Zoricu Milosavljević.
„Eko – vašar je realizacija Projektnog dana Eko- škole. Na ovaj način mi uključujemo skoro sve zaposlene i sve učenike da pokažu neke veštine,da od nečeg starog naprave nešto nov, a da steknu i preduzetničke veštine. Takođe, ima dosta domaćih kolača, prirodnih sokova, pa eko- vašar sve više poprima osobine pravog sajma. Nikad nije više bilo ni đaka, ni roditelja, lokalnog stanovništva, nego danas! Ovo prerasta u pravi lkalni događaj. Sada imamo 12 klupa više nego prethodne godine, a to nam daje i zadatak da se malo drugačije organizujemo sledećeg vašara, da dodamo neku novinu.“

Učiteljica u penziji, Anka Džambasović, je bila u prilici da učestvuje u pripremama prvih eko-vašara, a ovoga puta je u ulozi bake došla da podrži svoje unuke, ali i vredne đake. Kaže sa osmehom da su deca toliko maštovita, da je teško odupreti se želji da se na svakom štandu nešto ne kupi.

Srednjoškolci su , takođe, ovde. Lena Jeremić i Sanja Vojinović nam pričaju:
„Mi smo na vašaru učestvovali još kad smo bili u osnovnoj školi, pa to nastavljamo i sada. Ovo je ujedno i podsticaj na druženje svih generacija, a ne samo dece iz jednog odeljenja ili određene grupe. Dobro je što se promoviše ekologija, odnosno očuvanje sredine, a to je bitno i za našu opštinu pošto je jedna od retkih ekoloških opština u Srbiji. Drago nam je što se oni zalažu za našu sredinu, za naš prostor, koji će na kraju krajeva i ostati nama,“ kaže Lena, a Sanja dodaje:
„ Mi smo se pripremali zadnje tri nedelje sa svojim razrednim starešinama za ovaj događaj. Pravili smo, uglavnom , suvenire. Dosta toga smo prodali, a mislim da ćemo do kraja vašara uspeti da rasprodamo sve.“

Iz Sirogojna đaci učestvuju redovno na eko vašaru. Kažu da im je jako zanimljivo ovde jer ima puno dece , puno druženja, dosta štandova sa različitim stvarima. Teodora Stojanović i Marijana Kovčić su raspoložene da nam kažu nešto o svom školskom štandu.
„Mi smo pravili stvari za kućnu upotrebu, a nešto su i ukrasi od papira, plastike, drveta… Sredstva su namenjena za školski izlet ili ekskurziju.“

U organizovanju Eko-vašara uključila su se i javna preduzeća i ustanove. Stalni partner je KJP „Zlatibor“ koje je na vašar donelo informativni štand za kojim su deca iz eko – sekcije sa maskotom, a zadatak im je da svoje sugrađane i vršnjake podsete na pravila selekcije otpada, da im podele promotivne materijale, a organizovali su i nagradnu igru.

“Na travi su parkirane i lake mašine koje KJP koristi u svakodnevnom radu. Deci su one privukle pažnju i poželela su da saznaju čemu su vozila namenjena i kako funkcionišu. Generalno, naša saradnja sa školom je dobra, organizujemo niz različitih aktivnosti, a to je ujedno dokaz da zajedničkim snagama možemo doneti dobre, pozitivne promene u našoj lokalnoj sredini,“ objašnjava PR za odnose sa javnošću KJP „Zlatibor“ Čajetina, Dragana Rosić.

Na kraju vašara će se u čišćenju parka radnicima KJP-a pridružiti i deca, pokazujući primerom koliko je bitno voditi računa o svojoj sredini.

Izvor: Zlatiborpress

Ostavite komentar

avatar
500