Na teritoriji opštine Čajetina za vodosnabdevanje stanovništva i industrije koriste se vode iz javnog vodovoda, seoskih vodovoda i iz individualnih bunara. Vodom iz javnog vodovoda, koji se nalazi u nadležnosti KJP „Zlatibor“, snabdevaju se urbanizovana naselja Čajetina i Zlatibor.
Postojeće izvorište vodosnabdevanja, akumulacija Zlatibor – Ribnica, može da obezbedi potrebnu količinu vode. Postojeće postrojenje za pripremu vode za piće sa proširenjem imaće kapacitet od 150l/s.
Broj korisnika sistema vodosnabdevanja je mnogo veći od broja stanovnika opštine zbog velikog broja turista. Takođe, u poslednje vreme ne postoji „mrtva sezona“ kada nema mnogo turista na Zlatiboru koja bi se mogla iskoristiti za rekonstrukciju sistema. Ova dva razloga utiču na potrebu kontinuiranog, paralelnog povećanja kapaciteta postrojenja za proizvodnju vode i održavanja postojećeg sistema.
Kako komunalna infrastruktura predstavlja osnovni preduslov za razvoj naselja, postoji potreba stalne izgradnje nove vodovodne mreže uz plansku rekonstrukciju postojeće. Pored toga neophodno je nastaviti razvijati i vodovodne sisteme po selima i to povećanjem kapaciteta izvorišta, obezbeđivanjem pritiska u vodovodnom sistemu i rekonstrukcijom samih sistema distribucije vode u cilju smanjenja gubitaka i unapređenja kvaliteta isporučene vode.
Mere za ostvarivanje prioritetnog cilja:
Mera 1.2.1. Unapređenje sistema za snabdevanje vodom sa Ribničkog jezera
Opis: Vodovodni sistem Ribnica ima ogreničeni kapacitet koji je projektovan na 150 l/s ali trenutni optimum je oko 135 l/s. Razlika, odnosno pad proizvodnih kapaciteta prouzrokovan je dotrajalošću opreme, nepostojanjem „mrtvog perioda“ kada bi mogla da se izvrši sanacija fabrike vode, pre svega taložnice i filterskih polja. Ujedno potreba opštine Čajetina, a prevashodno naselja Zlatibor za dodatnom pijaćom vodom iznose od 20 do 30 l/s što je proutrokovano ekspanzijom gradnje i razvojem novih smeštajnih kapaciteta. Dovoljno je napomenuti da je „Vodovod“ Zlatibor, jedan od najbrže rastućih a možda i najbrže rastući vodovodni sistem u Srbiji gde je prosečan rast broja kosrisnika 12% (2018-2023) a poslednje godine je on iznosio 18%. Sve ovo zahteva nove proizvodne i rezervoarske kapacitete, a pre svega neophodno je izvršiti izgradnju nove taložnice i dodatnih filterskih polja i rekonstrukciju glavnog vodovodnog rezervoara na karauli koji nije rekonstruisan od kada je stavljen u funkciju (70-ih godina prošlog veka).
Procena potrebnih finansijskih sredstava: 210.000.000,00 RSD
Mogući izvori finansiranja: Budžet opštine, budžet Republike Srbije, EU
Nosilac mere: Opština Čajetina
Drugi učesnici u sprovođenju mere: JKP „Vodovod“
Period sprovođenja: srednjeročni 2024-2028
Mera 1.2.2. Rekonstrukcija postojeće i izgradnja nedostajuće vodovodne mreže i rezervoara vode
Opis: Razvoj Zlatibora uslovljen je pre svega razvojem komunalne i putne infrastrukture, pa tako „Vodovod“ Zlatibor poslednjih godina prosečno izradi od 20 do 26 kilometara nove vodovodne i kanalizacione mreže. Paralelno sa postavljanjem novih instalacija radi se zamena starih metalnih cevi, kako bi se građanima isporučila što kvalitetnija voda za piće. Tokom 2023. godine, zbog rasta potrošnje u funkciju je stavljen rezervoar Vranjevina kapaciteta 2000m3, a po selima je urađeno više reuzervoarskih prostora (Šljivovica – 30 m3, Ljubiš-Smiljansko brdo – 10 m3 i 30 m3, naselje Kobilja glava – 30 m3) a u planu za 2024. je postavljanje rezervoara u selim Golovo – 30 m3, Alin potok – 10 m3 i 30 m3, a izvršiće se rekonstrukcija i proširivanje vodovodne mreže u selima Mačkat i Kriva Reka. Takođe, tokom 2024. godine biće završeno proširivanje vodovodnog kraka u selima Gostilje, Šainovci i Ribnica. U narednom petogodišnjem periodu planirano je širenje vodovodne mreže u svim selima opštine čajetina, a pre svih proširenje vodosistema Zmajevac, Grabovica i Mačkat-Bela Zemlja koji se snabdeva zajedno sa „Vodovodom“ iz Užica. Takođe je planirano da se pokrenu manja izvorišta u funkciju vodosnabdevanja, a pre svih izvorište reke Katušnicei Dobroselička reka.
Procena potrebnih finansijskih sredstava: 60.000.000,00 RSD
Mogući izvori finansiranja: Budžet opštine, budžet Republike Srbije, EU, fondovi
Nosilac mere: JKP Vodovod Zlatibor
Drugi učesnici u sprovođenju mere: Opština Čajetina, mesne zajednice
Period sprovođenja: dugoročno 2024-2031
Mera 1.2.3. Modernizacija sistema kontrole i upravljanja vodovodnim sistemom u cilju smanjenja gubitaka na mreži
Opis: „Vodovod“ Zlatibor, zbog zahtevnosti i veličine svog sistema je krenuo u proces izrade sistema daljinskog upravljanja i daljisnkog očitavanja vodomera, a li ovaj posao zahteva višegodišnje napore. Za sada je u funkciji GIS koji posluje kao posebna organizaciona jedinica u sastavu vodovoda i u koju se unose sve novoizgrađene instalacije uz retroaktivno unošenje podataka o već izgrađenoj mreži, dok je na radu sistema daljinskog nadzora i upravljanja nad vodovodom započeto tokom 2023. godine izradom Elaborata o daljinskom upravljanju vodosistemom i uspostavljena su 2 automatska merna mesta na Vodostanu-Ribnica i rezervoaru Vranjevina, koji sada mogu da se prate iz dispečerskog centra. U planu je da se kompletan vodosistem Ribnica pokrije, za početak, sistemom nadzora, a kasnije i upravljačkim delom vodovoda.
Procena potrebnih finansijskih sredstava: 15.000.000,00 RSD
Mogući izvori finansiranja: Budžet opštine, budžet Republike Srbije, fondovi
Nosilac mere: JKP Vodovod Zlatibor
Drugi učesnici u sprovođenju mere: Opština Čajetina, KJP Zlatibor
Period sprovođenja: 3 godine
Mera 1.2.4. Izgradnja vodovodnog sistema “Sušica” sa PPV “Žigalski vis”
Opis: Najvažniji infrastrukturnio projekat opštine Čajetina je izgradnja vodosistema Sušica. Može se uslovno reći da je dalji razvoj Zlatibora, kao najrazvijenije turističke destinacije Srbije uslovljen baš ovim projektom kojim će se obezbediti dovoljne količine pijaće vode za sve nove posetioce i investitore na Zlatiboru. Izgradnja ovog sistema je započeta 2022. godinea do sada je izgrađeno oko 8 km magsitralnog cevovoda, a potrebno je izgraditi još toliko, kao i prateće infrastrukturne objekte (crpna stanica, fabrika za preradu vode, pumpna stanica i rezervoar Karaula). Sistem se radi upotrebom najsavremenijih materijala (duktilnih cevi) i upotrebom pumpi sa najvećim stepenom iskorišćenja.
Procena potrebnih finansijskih sredstava: 820.000.000,00 RSD (PPV Žigalski vis + CS Sušička vrela); 700.000.000,00 RSD (cevovod Žigalski vis-Karaula + CS Lukovići)
Mogući izvori finansiranja: Budžet opštine, budžet Republike Srbije, fondovi
Nosilac mere: Opština Čajetina
Drugi učesnici u sprovođenju mere: JKP „Vodovod“, nadležna ministarstva
Period sprovođenja: 5 godina
Izvor: Nacrt plana razvoja opštine Čajetina od 2024. do 2031. godine.
Ostavite komentar