Povodom dopisa 07.31.2.2 broj 217-12-10/24 od 12. juna 2024. godine, upućenog od strane Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, Sektora za vanredne situacije, Odeljenja za vanredne situacije u Užicu, kojim se zahteva da se dostavi Informacija o spremnosti lokalne samouprave Čajetina za reagovanje u slučaju pojave obilnijih kišnih padavina, olujnog nevremena, grada i požara na otvorenom prostoru na teritoriji opštine Čajetina, shodno Zaključku Republičkog štaba za Vanredne situacije broj 1/24 od 16. maja 2024, Štab za vanredne situacije opštine Čajetina održao je telefonsku sednicu dana 21. juna 2024. godine u 09,00 časova. Na pomenutoj sednici Štaba razmotren je predmetni dopis i članovi Štaba upoznati sa trenutnom situacijom vezanom za povećanjem broja pojave obilnijih kišnih padavina, olujnog nevremena, grada i požara na otvorenom prostoru na teritoriji opštine Čajetina i opasnostima koje mogu pritom nastati.
Na sednici su predložene i pokrenute mere i aktivnosti za zaštitu života i imovine i u vezi sa istim donet je sledeći Zaključak:
1. Štab za vanredne situacije opštine Čajetina i Jedinica lokalne samouprave Čajetina, mora da bude u stalnom kontaktu sa Vatrogasno-spasilačkom jedinicom Čajetina, Policijskom stanicom u Čajetini Ministarstava unutrašnjih poslova Republike Srbije, kao subjektima koji će najverovatnije prvi primiti informaciju o stanju na terenu, o eventualnoj pojavi obilnijih kišnih padavina, olujnog nevremena, grada i požara na otvorenom.
2. Potrebno je ODMAH angažovati sve inspekcijske i druge nadležne službe i intezivirati rad u cilju preduzimanja mera za sprečavanje nastanka pojava požara na otvorenom.
3. Ostvariti kontakte i dati Naredbe o angažovanju poverenika Civilne zaštite po Mesnim zajednicama, stručno-operativnih timova, Dobrovoljno vatrogasnog društva Čajetina i Komunalne milicije radi obilaska terena.
4. Naročito obezbediti obilazak kritičnih lokacija gde najčešće dolazi do pojave nastanka požara na otvorenom prostoru.
5. Preko medija i svih sredstava informisanja uputiti upozorenje građanima na poštovanje odredbi Zakona o zaštiti od požara, kojim se zabranjuje spaljivanje trave, niskog rastinja, spaljivanje ostataka strnih useva, spaljivanje smeća na otvorenom prostoru i spaljivanje biljnih ostataka, kao i loženje vatre u šumi i na udaljenosti od 200m od ruba šume, izuzev na određenim i za to vidno obeleženim mestima, u skladu sa propisanim merama zaštite od požara.
6. Odštampati obaveštenja (plakate i flajere) i postaviti ih na vidnim mestima (poljoprivredne apoteke, benzinske stanice, škole, Domu zdravlja, prodavnicama, ugostiteljskim objektima i drugim mestima).
7. Izvršiti proveru spremnosti subjekata od posebnog značaja za zaštitu i spasavanje.
8. Proveriti spremnost Javnih komunalnih preduzeća, kao i drugih subjekata predviđenih da reaguju u pomenutim situacijama.
9. Ostvariti kontakte sa Lovačkim društvom, JP ”Srbijašume” i Šumskom upravom Zlatibor.
10. Pored svih pomenutih subjekata koji učestvuju u zaštiti i spasavanju, na teritoriji opštine Čajetina formirane su Jedinica civilne zaštite opšte namene opštine Čajetina i Jedinica civilne zaštite za uzbunjivanje opštine Čajetina.
11. Razmotriti mogućnost nabavke opreme za gašenje početnih požara na otvorenom i druge opreme potrebene za reagovanje u slučaju eventualne pojave požara na otvorenom, obilnijih kišnih padavina, olujnog nevremena i grada, kojom bi se opremila Jedinica Civilne zaštite opšte namene, radi njenog eventualnog angažovanja.
12. Takođe, na teritoriji opštine Čajetina postoji i funkcioniše Dobrovoljono vatrogasno društvo. Njemu je potrebno naložiti da podignu spremnost u slučaju potrebe reagovanja pri pojavi gore pomenutih situacija.
Izvor: Opština Čajetina
Ostavite komentar